خيام
بازگشت غرور آفرین و پیروزمندانه ی شما را به تمامی مدیران سایت تبریک می گوییم


دانشجويان دانشگاه غير انتفاعي خيام مشهد
 
HomePortalFAQSearchMemberlistCalendarRegisterLog in

Share | 
 

 شما هم یک نابغه اید

Go down 
AuthorMessage
sajjad
کاربر ممتاز
کاربر ممتاز
avatar

تعداد پستها : 91
Join date : 2010-01-02
Age : 30

PostSubject: شما هم یک نابغه اید   5/2/2010, 03:26

شما هم یک نابغه اید


اینشتین زمانی گفت: هر بچه ای یک نابغه متولد می شود اما علت این که بیشتر مردم مانند نابغه ها عمل نمی کنند این است که نمی دانند چه اندازه خلاق و باهوش اند. می توانیم این موضوع را «اثر شوراتزنگر» هم بنامیم؛ هیچ کس تصورش این نیست که شوارتزنگر از سر خوش اقبالی، تنومند به دنیا آمده است! همه می دانند که او و افرادی مثل او هزاران ساعت کار کرده اند تا بدنشان را بسازند و بتوانند در رقابت ها شرکت کنند و برنده شوند. توانمندی های خلاقانه شما هم به همین صورت است. این توانمندی ها در جریان استفاده و کاربرد، رشد می یابد، ولی لازم نیست که هزاران ساعت برای افزایش توانایی تفکر خلاق خود اختصاص دهید. با چند کار و تمرین ساده می توانید کاری کنید که چشمه های خلاقیت در وجودتان جاری شود، به گونه ای که حتی خودتان هم از کمیت و کیفیت عقاید خوبی که با آنها روبه رو می شوید، تعجب کنید. به گمان من بهترین تعریف از خلاقیت، خیلی ساده، توسعه و بهبودی است.
برای خلاق بودن، لازم نیست که دانشمند یا هنرمند باشید، کافی است هر جا که هستید و هر آنچه که انجام می دهید برای بهبود توانایی هایتان باشد تا به موقعیت بهتری دست یابید. همه بخت و اقبال های خوب زمانی به ما رومی آورد که تفکر و اندیشه ای برای بهبود شرایط داشته باشیم. در حقیقت یک پیشرفت و ترقی ۱۰درصدی جدید یا متفاوت می تواند سکوی پرتاب ما در مسیر شهرت و ثروت باشد. تخمین زده شده است که هر کسی که در فکر پیشرفت کاری است، در مسیر خانه و محل کارش، به طور متوسط چهار عقیده و نظر در این زمینه درذهنش می پروراند که هر یک از این نظرها می تواند موجب موفقیت او شود.
منظور این که موضوع این نیست که ایده و نظر برای اجرا نداریم بلکه آن عقاید را به اجرا درنمی آوریم. بیشتر مردم عقاید و نظرات خودشان را رد می کنند و آنها را ارزشمند نمی دانند فقط برای این که حاصل اندیشه خودشان است! توماس ادیسون نابغه بسیار خلاق و موفق، زمانی گفت ۹۹ درصد خلاقیت، تلاش و سختکوشی و فقط یک درصد آن الهام است.
تحقیقات گسترده در زمینه خلاقت مؤید گفته اوست. در فرآیند خلاقیت چهار بخش کلی مورد قبول وجود دارد: آماده سازی، تفکر یا اندیشه، درک، کاربرد.
به نظر می رسد آماده سازی مهم ترین مرحله باشد. این مرحله شامل جمع آوری اطلاعات صحیح و پرسیدن سؤالات درست است. موفقیت شما در زندگی ـ در حد قابل توجهی ـ به کمیت عقاید و نظراتی که مطرح می کنید بستگی دارد. به نظر می رسد کیفیت عقاید در درجه دوم اهمیت قرار دارد. به عبارتی اگر شما نظرات کافی داشته باشید، یکی از آنها یا حتی بیشترشان برای شما «جایزه آور» خواهد بود.
این سؤالات می تواند به تمرکز و خلاقیت شما کمک کند.
۱) سعی داریم چه کاری انجام دهیم
۲) چگونه می خواهیم آن را انجام دهیم!
۳) فرضیات ما چیست
۴) چه اتفاقی می افتد اگر فرضیات ما غلط از آب درآید
همه پیشرفت ها با سؤالات مربوط به موقعیت های موجود و جاری آغاز می شود. اگر به هر علتی پیشرفتی حاصل نمی شود توقف کنید و از خودتان دوباره سؤال سختی را بپرسید که ذهنتان را تحریک می کند تا احتمالات دیگر را در نظر بگیرید. وقتی دانشمندان در حال انجام تحقیق برای دست یافتن انسان به کره ماه بودند، برای ماه ها حتی سال ها متوقف شدند. آنها درنمی یافتند که چگونه موشکی را با سوخت کافی به ماه بفرستند تا بر روی کره ما بنشیند، پرتاب بشود، جاذبه ماه را بشکند و به زمین برگردد. مشکل آن بود که اصلاً آیا موشک تا آن حد سوخت دارد که به حرکت دربیاید و با آن همه سنگینی اش از جایگاه اولیه اش در زمین بلند شود
سرانجام این فرض را مطرح کردند که سفینه قمری باید روی کره ماه فرود آید. وقتی که چنین فرضی مورد سؤال قرار گرفت، نتیجه گرفتند که موشک اصلی می تواند دور ماه بچرخد در حالی که بخش کوچک تری از آن بر روی سطح ماه می افتد و دوباره برای بازگشت به زمین به موشک در حال چرخش ملحق می شود، به این ترتیب این بن بست ذهنی شکسته شد.
دومین راه تقویت ذهن و تفکر خلاق استفاده از اهداف شدیداً مورد علاقه است. هر چه بیشتر دنبال چیزی باشید و هر چه موضوع برای خودتان روشن تر باشد، احتمال پیش آمدن عقایدی که بتواند شما را در حرکت پیش رو یاری کند بیشتر است، به همین خاطر است که بر مکتوب کردن اهداف و طرح های روشن، به منظور اجرا، بارها و بارها تأکید شده است. هر هیجان شدیدی مانند میل و خواسته، برانگیزاننده خلاقیت است و عقاید و نظراتی به دنبال دارد تا آن میل و خواسته عملی شود و هر چه که بیشتر عقاید و نظرات و طرح هایتان را بنویسید و مرور کنید، همه نوع احتمال در اجرای آن اهداف به ذهنتان خواهد رسید.
اگر مشکلی دارید که به هر علتی نگرانتان می کند به آنچه که بسرعت می توانید انجام دهید فکر کنید تا نگرانی تان کم شود. این کاربرد اصلی نیروهای خلاق شماست.
بنابراین کلید اول موفقیت در تفکر خلاق، وضوح و روشنی است. زمانی را برای فکر کردن درباره این مطلب اختصاص دهید، بحث کنید و سؤالاتی بپرسید. این کمک می کند تا آنچه را که سعی در انجامش دارید به طور دقیق روشن شود و مشکلاتی که در حال حاضر با آن روبه رو هستید به طور کامل مشخص شود. همان طور که تفکر مبهم به پاسخ های مبهم منتهی می شود، تفکر روشن و آشکار به پاسخ های روشن منتهی می شود.
کلید دوم «تمرکز حواس» است. هر چیز دیگری را کناربگذارید و همه توجه و نیروهای ذهنیتان را روی غلبه بر یک مانع خاص یا رسیدن به یک هدف مهم متمرکز کنید. توانایی در تمرکز بر یک موضوع واحد بدون انحراف و دور شدن، نشان یک متفکر و دانشمند ممتاز است.
کلید سوم، «ذهن باز» است. یک شخص متوسط دیدگاهی خشک و ثابت و غیرقابل تغییر در گرفتن اطلاعات دارد. متفکر خلاق در مقایسه دارای دیدگاهی انعطاف پذیر و ذهنی باز است. به گونه ای که به راه های گوناگون برای به دست آوردن اطلاعات فکر می کند. به عبارت دیگر متفکر برتر صبورتر است و تمایل به درنظر گرفتن انتخاب های گوناگون قبل از تصمیم گیری دارد. جنبه خلاق دیگری وجود دارد که می تواند بسیار سودمند باشد و آن عبور از مرحله «محدود و منحصر کننده» است.
بین شما و هر هدفی که می خواهید به آن دست بیابید یا هر مشکلی که قصد حل کردنش را دارید تقریباً به طور ثابت مرحله محدود و منحصر کننده یا نقطه مسدودکننده وجوددارد. این مرحله مسدود کننده ممکن است یک شخص دیگر، یک مانع خاص، مشکلی خاص، یا حتی نبود اطلاعات یا مهارت باشد. وظیفه شما این است که درباره آن فکر کنید، تصمیم بگیرید و سپس دست به کار شوید و آن را از سر راه بردارید.
فراموش نکنید شما یک نابغه هستید و با پتانسیل خلاقیت متولد شده اید، اما توانایی های خلاق، پنهان و غیرفعال اند. آنها مانند ماهیچه های شما در صورت به کارگیری و تمرین رشد می کنند. شما می توانید نیروهای خلاق خود را در هر موقعیتی همواره با تأمل و به طور خاص با به کارگیری شان افزایش دهید تا خلاقیت و پاسخ خلاق در زندگی برای شما مانند نفس کشیدن طبیعی شود.
کارهایی وجود دارد که انجام آنها می تواند تأثیر مثبت بیشتری در زندگی شما داشته باشد؛ اگر فکر کنید که می توانید، می توانید.
Back to top Go down
 
شما هم یک نابغه اید
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
خيام :: مقاله و ترفند :: روانشناسی-
Jump to: